Welcome to the East Leyden Clubs & Activities Page!

  • To see the most up-to-date announcements regarding upcoming meetings, please click HERE!

     

    To learn more about specific clubs or to see how you can get involved, please contact the following sponsors directly via email.

    Club Name Sponsor
    AKMY (District) Karina Hernandez
    Art Club Lynette Rosen
    Automotive Technology (Auto Tech) Paul Potvin
    Blue Crew TBD
    Chamber Choir (District) Stacy Cunningham
    Chess Club (District) Matt Young & Luis Barrera
    Class of ‘23 Senior Annette Miller & Kristine Sobieski
    Class of ‘24 Junior Vanessa Majchrowicz & Chris Schulz
    Class of ‘25 Soph Maura Gorzkowski & Bethany Trinka
    Class of ‘26 Fresh Lauren Giuseffi & Jen Black-Foltin
    Computer Club Adam Labriola
    Dog Club John Schiemann
    Drum Club (District) TBD
    East Book Club (IRead Book Club) Gina Caneva
    Ecology Club Emma Holli-Murphy & Diana Bonilla
    Engineering Club Brian Burcham
    Esports (District) Patrick Winstead, Eric McFadden & John Cloud
    ExcELLence Club Areli Diaz & Lisa BaranJanco
    Fashion Club Ellie Dix
    FCCLA Elizabeth Hardt
    French Club Amy Cobo
    French Honor Society Amy Cobo
    Educators Rising Jen Maldonado
    Future Business Leaders of America (FBLA) Nate Smith
    Grace Notes (District) Stacy Cunningham
    History Honors TBD
    Humanitarian Club Amy Skolarsky
    In Defense of Females (PILOT Club) Sonja Kosanovic & Jeanette Gagliardi
    INTERACT Jen Black-Foltin
    Investment Club Adam Labriola
    Italian Club Elizabeth Bantel
    Italian Honor Society Elizabeth Bantel
    Jazz Band (District) TBD
    Jazz Ensemble (District) Byan Miller
    Key Club Kristine Sobieski & Melissa Zapata
    L Club Bill Heisler
    Lit Leaders Gina Caneva
    Literary Magazine Ainee Fatima
    Poetry Slam Ainee Fatima
    MakerSquad Gina Caneva
    Marching Band/Color Guard (District) Bryan Miller
    Mariachi Club (District) Victor Gomez
    Math Team (District) Nadia Ruiz-Lopez, Ann Parenti, Bethany Trinka, Helen Lindahl
    Mindfulness Club Meg Rivera
    Movie Club Stephanie Zeppetello
    National Art Society Lynette Rosen
    National Honors Society Johanna Heppeler
    National Vocational Honors Society Jen Maldonado
    On Common Ground TBD
    Operation Snowball Patti Muldoon
    Peer Mediation Patti Muldoon
    Principia Colton Brucks
    Polish Club Justyna Jablonska
    Poms (District) Lauren Cullen & Brittany Cieplinski
    Pulse/Share Club TBD
    Recycling Club Emma Holli-Murphy
    Scholastic Team (District) Frank Scalero & Todd Veltman
    Students Against Destructive Decisions (SADD) Rachelle Minus & Arturo Martinez
    Sign Language Elizabeth Wind
    Service Club Scott Leu & Jen Blevins
    Ski and Snowboard Club TBD
    Spanish Club Martha Martinez
    Spanish Honor Society Patricia Carrillo
    Speech (District) Victor Giordano & Joel Carrera
    Student Council Johanna Heppeler
    Tech GURLs Amy Gorzynski
    Think Tank Club Kurt Schuett
    Unicef TBA
    Undocumented/Sharing the Dream Carolina Parra Garcia & Janet Ramirez
    Unresolved (District) TBD
    Video Game Club Adam Labriola
    Vocal Jazz Ensemble Stacy Cunningham
    WSC Leadership Team Maura Gorzkowski, Scott Leu, Emily Schader
    Writer's Club Stephanie Behne